Laryngologia

Poradnia laryngologiczna - Laryngolog Kraków


◦ Oferujemy kompleksową diagnostykę i leczenie schorzeń laryngologicznych zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci
◦ Współpracujemy z wysoko wykwalifikowanymi i doświadczonymi specjalistami
◦ Wykonujemy badania endoskopowe i fiberoskopowe nosogradła, ucha i krtani

DIAGNOSTYKA ENDOSKOPOWA I FIBEROSKOPOWA


Badanie endoskopowe/fiberoskopowe jest złotym standardem w diagnostyce chorób nosa, gardła i midgałków.

Badanie endoskopowe - polega na wprowadzeniu endoskopu do badanego narządu i oglądnięcie jego wnętrza. Sprzęt wyposażony jest w kamerę o wysokiej jakości obrazu, dzięki temu możliwe jest obejrzenie miejsc niedostępnych w tradycyjnym badaniu laryngologicznym. Obraz z badania może zostać zapisany w formie zdjęć, dzięki temu możliwe jest porównywanie wcześniejszych wyników i ocena całego procesu leczenia

Badanie fiberoskopowe – badanie przy użyciu giętkiego endoskopu, który umożliwia bezbolesne pokonywanie wszelkich krzywizn, dzięki czemu podczas jednego badania można obejrzeć każdy z elementów górnych dróg oddechowych. Badanie jest szczególnie zalecane u małych dzieci oraz osób, które mają silny odruch wymiotny.

Wskazania do wykonania badania:
  • przerostu trzeciego migdałka u dzieci
  • podejrzenie choroby nowotworowej
  • choroby zatok
  • diagnostyce zaburzeń snu (chrapanie, bezdech senny)
  • krwawienia z jamy nosowej
  • diagnostyka przewlekłych nieżytów nosa
  • podejrzenie ciała obcego w górnych drogach oddechowych
  • zaburzenia głosu lub połykania


Przygotowanie do badania
Badanie wykonywane jest w pozycji siedzącej i nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Zaleca się jednak, aby w przypadku dzieci nie było wykonywane podczas intensywnego kataru. Badanie może być przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym (w postaci areozolu) i trwa kilka minut.

Badania słuchu
Audiometria - to badanie pozwalające określić rodzaj niedosłuchu i stopień uszkodzenia słuchu. Polega na podawaniu do ucha osoby badanej tonów czystych o zadanych częstotliwościach na drodze przewodnictwa powietrznego, a następnie kostnego. Audiometria jest wykonywana w specjalnej izolowanej akustycznie kabinie, w której pacjent zakłada słuchawki i informuje wykonującego badanie o każdym usłyszanym dźwięku za pomocą naciśnięcia przycisku. Badanie jest wykonywane osobno dla każdego ucha i zajmuje ok 20 min. Z uwagi na to, że badanie wymaga współpracy z pacjentem, najczęściej jest wykonywane u osób powyżej 6 roku życia.

Tympanometria - (audiometria  impedancyjna) to nieinwazyjne i bezbolesne badanie słuchu, które polega na ocenie podatności błony bębenkowej na zmiany ciśnienia w uchu środkowym. Badanie polega na włożeniu do ucha specjalnej gumowej zatyczki, która ma za zadanie uszczelnić ucho. Tympanometr rejestruje reakcję na dźwięki jak również  zmiany ciśnienia i związane z nimi odchylenia błony bębenkowej. Badanie jest nieinwazyjne i trwa ok. 5-10 min.

Badanie błędnika (badanie VNG) to badanie błędnika, które jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnozowania zawrotów głowy. Badanie to polega na rejestracji ruchów oczopląsowych za pomocą kamery umieszczonej specjalnych goglach, które zakłada są zakładane na oczy pacjenta. W wykorzystywanym urządzeniu czynnikiem stymulującym jest powietrze – do każdego ucha podaje się strumień ciepłego i zimnego powietrza, co fizjologicznie wywołuje reakcję oczopląsową gałek ocznych. Reakcja źrenic jest analizowana komputerowo, a następnie oceniana przez lekarza.
Badanie wykonuje się na leżąco i trwa około 45 minut.